Awarie, mandaty, kary — jak uniknąć stresujących sytuacji na drodze w 2024 roku?

awaria na drodze

Większość doświadczonych kierowców wie, jak wiele zagrożeń czeka na drodze. Są one związane z innymi kierującymi, ale też z losowymi sytuacjami czy zaniedbaniami obowiązków, które łatwo przeoczyć. O czym warto pamiętać, aby stresu na trasie było jak najmniej? Jak unikać problemów na drodze?

5 rzeczy, o których warto pamiętać, aby uniknąć stresu podczas jazdy

Stres jest najgorszym doradcą — zarówno w życiu prywatnym, zawodowym, jak i na drodze. W związku z tym warto zrobić wszystko, aby go uniknąć i móc skupić się na spokojnej jeździe bez negatywnych emocji i przykrych konsekwencji. Jak to zrobić? O co zadbać?

1. Zatroszcz się o regularne sprawdzanie stanu technicznego auta

Auto składa się z wielu części i podzespołów, które są mniej lub bardziej awaryjne. Część z nich na długo przed maksymalnym wyeksploatowaniem daje znać o tym, że dzieje się coś złego. Niektóre działają zupełnie inaczej: ulegają uszkodzeniu na środku drogi, na autostradzie i w innych najmniej spodziewanych momentach. Jak zminimalizować ryzyko występowania takich zdarzeń?

Trzeba regularnie sprawdzać, co dzieje się z samochodem. Ważne są w tym wypadku rutynowe przeglądy auta na stacjach kontroli. Warto jednak regularnie odwiedzać też swojego mechanika, szczególnie jeśli zauważysz coś niepokojącego:

  • wyciek paliwa czy płynów eksploatacyjnych,
  • zmianę dźwięków podczas pracy silnika,
  • utratę mocy pojazdu.

W takich sytuacjach od razu trzeba skorzystać ze specjalistycznej pomocy, aby awaria nie postępowała. Jeśli będziesz zwlekać, może dojść do nagłego zatrzymania pojazdu. Wówczas koszty naprawy będą większe, a stres zdecydowanie się pojawi.

2. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania

Za łamanie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty i punkty karne, a w konsekwencji nawet utrata prawa jazdy. Przede wszystkim takie działanie zwiększa jednak ryzyko kolizji i wypadków. Nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa czy ignorowanie znaków sprawia, że może dojść do poważnych zdarzeń, które wywrą wpływ na zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego, w tym także Twoje. Stawiaj więc na bezpieczeństwo i rozwagę.

Pamiętaj też o zasadzie ograniczonego zaufania. Nawet jeśli Ty jedziesz zgodnie z przepisami i warunkami na drodze, to inni kierowcy mogą być mniej rozsądni. Zachowanie czujności sprawi, że będziesz mógł poradzić sobie z ich ewentualnymi błędami.

3. Regularnie wykupuj polisę OC

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela auta w Polsce. Za jej brak grozi wysoka kara. Już kilka dni zwłoki w przypadku samochodu osobowego to obecnie kary od 1700 zł (gdy nie ma się ubezpieczenia do 3 dni) do nawet 8 480 zł (gdy przerwa w polisie wynosi powyżej 14 dni). Jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą właścicielom samochodów ciężarowych, ciągników osobowych i autobusów – wysokość kary to nawet 12 730 zł.

Gdzie kupić polisę OC?

Ubezpieczenie OC możesz kupić bez wychodzenia z domu. W tym celu warto skorzystać z internetowej porównywarki. Zestawisz w niej oferty różnych towarzystw i wybierzesz spośród nich tę najlepszą dla siebie — bez presji, o dowolnej porze. Pamiętaj przy tym, że każda polisa dotycząca odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli samochodów osobowych ma ten sam zakres. Kupując ją, zwróć uwagę na cenę. Im będzie taniej, tym lepiej.

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać nie tylko o realizację swoich obowiązków, ale też o bezpieczeństwo auta, kup polisę OC w pakiecie z AC. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ znajdziesz wygodny kalkulator. Porównasz w nim poszczególne opcje, co pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent wydatków.

4.  Planuj trasy z wyprzedzeniem

Każda trasa, zwłaszcza w nieznanym dotychczas kierunku, to poważne wyzwanie. Warto szczegółowo zaplanować całe przedsięwzięcie, aby wiedzieć, gdzie np. możesz zatankować auto, zrobić sobie przerwę na jedzenie czy rozprostowanie nóg. Świadomość tego, kiedy będzie konieczne np. skorzystanie ze zjazdu, również jest ważna. Pozwala uniknąć stresu. Przed tym, jak wsiądziesz do auta, sprawdź (korzystając np. z nawigacji), jak będzie przebiegała trasa. Przestudiuj całość, sprawdź najdogodniejszą dla siebie wersję dojazdu do danego miejsca i ciesz się przyjemną drogą bez niespodzianek.

5. Zachowaj spokój i nie wdawaj się w konflikty z innymi kierowcami

Na drodze zdarzają się różne sytuacje. Nie jesteś tam sam, więc nie masz wpływu na wszystko, co się dzieje. Niekiedy inny kierowca wymusi pierwszeństwo, wykona niebezpieczny manewr czy po prostu będzie zachowywał się tak, jakby na drodze był tylko on. Zachowaj spokój w takich sytuacjach: dla swojego bezpieczeństwa i zdrowia. Nie wdawaj się też w konflikty i różnego rodzaju złośliwości, które do niczego nie prowadzą. Utrudniają one dotarcie do celu i mogą prowadzić do eskalacji konfliktów.

Stres na drodze nikomu nie służy. Może negatywnie wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo w trasie. Aby go uniknąć, dbaj o swoje auto, realizację obowiązków kierowców i przestrzeganie przepisów oraz zasad dotyczących jazdy. Zachowaj też spokój i planuj trasy, aby uniknąć niespodzianek i czuć się pewnie za kółkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *