Zakazy dla TIR, czyli dla kogo?

tir

Niewątpliwie tiry są nieco uciążliwymi uczestnikami ruchu drogowego. Głównie z tego względu wprowadza się zakazy tir. Obowiązują one zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich i nie tylko. Czego dotyczą zakazy dla tir i co grozi za nieprzestrzeganie przepisów? Sprawdźmy!

Zakazy dla TIR, czyli dla kogo?

Warto zacząć od wyjaśnienia, kogo tak właściwie dotyczą zakazy tir. Innymi słowy, co to jest tir? Mowa tutaj o potocznym określeniu, pochodzącym od międzynarodowej konwencji z 1975 roku, dotyczącej transportu. Mowa o konwencji stworzonej w celu ułatwienia transportu międzynarodowego. Jednak dzisiaj TIR to powszechne określenie na samochód ciężarowy, biorący udział w transporcie międzynarodowym lub po prostu na duży pojazd ciężarowy z długą naczepą. Tym samym zakaz jazdy tir, czy też ogólniej zakazy ruchu tir, w tym zakaz wjazdu na dany teren, dotyczy po prostu dużych pojazdów ciężarowych. Mowa tutaj o samochodach, których waga przekracza 12 ton.

zakaz jazdy tir

Zakazy TIR i ich rodzaje

Zastanawiasz się, czego dotyczą zakazy dla tir Polska? Podobnie jak w innych krajach, takich jak choćby sąsiednie Niemcy czy Czechy, zakazy TIR to głównie wyłączenie pojazdów ciężarowych z ruchu w określone dni w roku lub też w ustalonych godzinach w wyznaczone dni. Jakie przepisy w tym zakresie posiada Polska? Zakaz jazdy tirów obowiązuje we wszystkie święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Co więcej, tiry nie mogą wyjeżdżać na drogi również w godzinach 18-22 w dzień poprzedzający święto. Warto wspomnieć też o ograniczeniach wakacyjnych. Ze względu na wzmożony ruch na drogach w wakacje, zwłaszcza w weekendy, postanowiono ograniczyć ruch samochodów ciężarowych w tym okresie. Spraw zakaz jazdy dla ciężarówek w Polsce i w Europie.

Otóż zakaz jazdy tir obowiązuje w wakacje w następujących dniach i godzinach:

  • piątek – 18-22,
  • sobota – 8-14
  • niedziele – 8-22.

Należy podkreślić, że zakazy dla tir to nie tylko wyłączenie pojazdów ciężarowych z ruchu w pewne dni w roku. To również zamknięcie niektórych ulic dla tir. W takich miastach, jak Warszawa, czy też w innych zatłoczonych miejscowościach, pewne drogi są na stałe zamknięte dla pojazdów ciężarowych. Często chodzi tutaj nie tylko o zakazy ruchu tir, ale również zdecydowanie mniejszych samochodów ciężarowych. Część tego typu zakazów tir wprowadza się, aby ograniczyć ruch w centrach miast, które i tak są zakorkowane i zanieczyszczone. Niektóre ograniczenia pojawiają się, aby oszczędzić nawierzchnie dróg. Jednak zakaz jazdy tirów to też często przepis wprowadzony w celach bezpieczeństwa. Niektóre mosty czy inne konstrukcje o ograniczonej nośności mogłyby nie wytrzymać regularnego obciążenia o tak dużym natężeniu.

Zakaz jazdy TIR – czemu warto przestrzegać przepisów?

Zakaz jazdy tir to przepis, który jest egzekwowany przez odpowiednie organy. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary finansowe. Podstawową karę stanowi mandat dla kierowcy w wysokości od 200 do 500 zł. Ponadto przewoźnik może otrzymać karę do 2000 zł, a organizator transportu do 1000 zł. Ostatecznie zatem ponoszony przez firmę koszt nieprzestrzegania przepisów może dobić nawet do 3500 zł.

1 komentarz do “Zakazy dla TIR, czyli dla kogo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *