Ile kosztuje laweta za km?

koszt lawety

Awaria samochodu to coś, co może przytrafić się każdemu. Często jedyną możliwością w takich sytuacjach jest autolaweta. Podpowiadamy, ile kosztuje średnio pomoc drogowa w postaci holowania samochodu na lawecie, a także co może wpłynąć na ostateczny koszt takiej usługi.

Ceny za usługi lawety w 2024 roku, czyli przewozu uszkodzonych, zepsutych lub niezdolnych do jazdy pojazdów, mogą się różnić w zależności od wielu czynników. W związku z tym, koszt lawety za 1 km może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. Warto się zapoznać również z takimi okolicznościami.

Holowanie pojazdu lawetą – od czego zależy cennik usług?

Najważniejsze czynniki przy pomocy drogowej, które wpływają na ostateczny cennik usług lawety w 2024 roku to:

 • lokalizacja;
 • długość trasy;
 • rodzaj lawety;
 • czas dnia;
 • warunki pogodowe;
 • warunki terenowe;
 • dodatkowe usługi, np. pomoc drogowa na miejscu.

To od powyższych kwestii zależą koszty usługi laweta. Cennik różni się też w zależności od tego, czy holowane ma być auto osobowe, samochód ciężarowy czy np. maszyna budowlana

Cena lawety może być przeliczana na kilka sposobów:

 • przelicznik na przebyte kilometry – taki cennik lawet często okazuje się zazwyczaj bardzo atrakcyjny, Cena jest szczególnie korzystna, jeżeli transport lawetą ma odbyć się w całości na terenie jednego miasta lub jego okolic, aglomeracji – generuje to niewielką odległość;
 • w oparciu o całą usługę – dotyczy to zazwyczaj pomocy drogowej, które jest oferowana np. na terenie danego miasta, a cena może finalnie ulec zmianie, np. gdy zlecenie jest bardziej skomplikowane;
 • w oparciu o godziny – np. wynajem lawety, cena może być przeliczana na stawki za godzinę, kilka godzin czy dobę, a ostateczny przelicznik jest uzależniony od usługodawcy.

Ile kosztuje laweta za km?

Wyjaśnijmy zatem, ile kosztuje średnio w Polsce kosztuje lawety za km. Przy kursie początkowym trzeba zapłacić minimum 100 zł. żeby laweta ruszyła z miejsca, następnie:

 • samochody osobowe – cena wynosi około 2,5 zł za każdy 1 km;
 • samochody dostawcze i ciężarowe – w tym przypadku cennik za każdy 1 km holowania lawetą wynosi nawet ponad 3,5 zł;
 • maszyny budowlane – z reguły to urządzenia o dużo większej masie całkowitej oraz o bardzo dużych gabarytach, w związku z tym cena za transport lawetą jest w tym przypadku najwyższa i wynosi średnia za każdy 1 km ponad 5 zł.

Powyższe ceny są uśrednione dla całej Polski i finalnie mogą się różnić w zależności od regionu, województwa czy miasta. Należy w tym kontekście zaznaczyć, iż w niektórych przypadkach firmy zajmujące się  transportem lawetą mogą pobierać opłatę za każdy kilometr w granicach nawet  5-10 zł za standardowe usługi holowania na krótszych trasach. Jednak koszty te mogą być znacznie wyższe w przypadku dłuższych tras lub w sytuacjach awaryjnych, takich jak holowanie z autostrady, holowanie w trudnych warunkach terenowych lub w nocy. Na ostateczną cenę za holowanie lawetą samochodu po stłuczce ma również fakt, czy konieczna jest pomoc drogowa na miejscu. Większość firm, które oferują transport lawetą, w ramach usług jest też w stanie udzielić pomocy drogowej na miejscu – to też wpływa na ostateczny koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *