Wyjaśniamy, czym jest świadectwo energetyczne budynku, kto wykonuje takie świadectwa, w jakich sytuacjach trzeba je posiadać. W tym artykule znajdziesz podstawową wiedzę dotyczącą świadectwa energetycznego i związanych z nim obowiązków.
Podpowiadamy też, kiedy wykonuje się obowiązkowy audyt energetyczny. Kraków to jedno z największych miast w Polsce i dużo z tej kwestii otrzymujemy zapytań z tego ośrodka oraz okolic.
Kto wykonuje świadectwa energetyczne budynku?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku wykonuje osoba, która spełnia poniższe wymagania:
- posiada zdolność do czynności prawnych;
- nie była karana;
- ukończyła studia wyższe uzyskując tytuł inżyniera architekta lub inżyniera pożarnictwa albo inne studia wyższe oraz podyplomowe, których program uwzględniał zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków albo też posiada uprawnienia budowalne;
- uzyskała wpis do wykazu osób uprawnionych do wykonywania dokumentu świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
Czy świadectwo charakterystyki energetycznej budynków jest obowiązkowe?
Od 2023 roku świadectwa energetyczne budynku to dokumenty obowiązkowe dla większej liczby właścicieli nieruchomości. Za ich brak właścicielowi nieruchomości grożą konsekwencje prawne w postaci grzywny. Górna granica takiej grzywny nie została ustalona w przepisach ustawy. Od teraz muszą świadectwa posiadać wszystkie budynki nowobudowane oraz te które przeszły termomodernizację a postawiono je przed 2009 rokiem, kiedy wprowadzono obowiązek, aby wykonywać świadectwa energetyczne budynku w momencie jego oddawania do użytku.
Dokument ten jest także konieczny, jeżeli chcesz wynająć lub sprzedać mieszkanie, dom lub lokal użytkowy. Dokument ten nie jest niestety załatwiany raz na zawsze. Jeżeli wykonasz remont budynku, który wpłynie na jego zużycie energii musisz sporządzić kolejny dokument. W innej sytuacji takie świadectwa energetyczne budynku są ważne przez okres 10 lat.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – cena
Ile zatem kosztuje świadectwo energetyczne lokalu gospodarczego, mieszkania czy budynku? Jest to uzależnienie od wielu czynników, są to między innymi wielkość budynku oraz jego przeznaczenie, typ konstrukcji, rodzaj instalacji wewnętrznych, istnienie (lub nie) dokumentacji technicznej oraz lokalizacja. Koszty mogą więc bardzo się różnić. Orientacyjnie cena taka wynosi około 400 zł w przypadku mieszkania, 500 zł w przypadku domku jednorodzinnego oraz 1000 złotych dla budynku wielorodzinnego. Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków może być droższe, ze względu na inną budowę czy brak dokumentacji technicznej.
Audyt energetyczny Czyste Powietrze – Kraków
Świadectwo charakterystyki energetycznej Moje Ciepło – jeżeli starasz się o dotację właśnie z tego programu to również konieczny jest do tego taki dokument. W przypadku chęci skorzystania z programu Czyste Powietrze konieczny jest audyt efektywności energetycznej. Kraków to jedno z miejsc, gdzie możesz z takich programów skorzystać. W programach tych możesz uzyskać dotacje, gdy na przykład zamontujesz w domu pompę ciepła lub dokonasz głębokiej termomodernizacji.
Audyt energetyczny budynku – cena kraków
W przypadku, gdy czeka Cię obowiązkowy audyt energetyczny w Kraków to możesz spodziewać się ceny rzędu powyżej 1000 złotych za budynek jednorodzinny. Lokal mieszkalny to koszt około 500 złotych. Ceny mogą się jednak dość znacznie różnić w zależności od wybranej firmy/specjalisty.