Nagłe zmiany pogody a bezpieczna jazda

W okresie wiosennym mamy do czynienia z częstymi i gwałtownymi zmianami pogody, co często podczas podróży na tyle dezorientuje kierowców, że kończy się to wzywaniem Pomocy Drogowej ze Szczecina lub Autolawety.

            W okresie wiosennym mamy do czynienia z częstymi i gwałtownymi zmianami pogody, co często podczas podróży na tyle dezorientuje kierowców, że kończy się to wzywaniem Pomocy Drogowej ze Szczecina lub Autolawety. Wynika to nie tylko ze śliskiej nawierzchni, gdy niespodziewanie zaczyna padać deszcz, ale także co rusz wychodzącym zza chmur silnym słońcem, które potrafi oślepić kierowców i doprowadzić do nieszczęścia. Gwałtowne zmiany pogodowe, gdy w jednej chwili świeci intensywne słońce, a za chwilę zaczyna padać deszcz są zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drodze, więc ważne jest aby dostosować prędkość i styl jazdy do panujących warunków.

            W chwili, gdy zaczyna padać deszcz kierowcy zwykle rozsądnie nieco zwalniają, jednak gdy tylko opady się skończą, to zapominają o tym, że nawierzchnia przecież jest nadal mokra i wciskają gaz mknąc czym prędzej. Warto pamiętać o tym, że wjechanie w kałużę grozi wpadnięciem w poślizg wodny, czyli tzw. akwaplancję, która często skutkuje już jedynie autoholowaniem. Najważniejszą zasadą przy nagłych zmianach pogody jest zwolnienie. Zmniejszona prędkość pozwoli kierowcy zorientować się, jak sytuacja się zmieniła i dostosować styl jazdy do aktualnych warunków atmosferycznych. Warto również zjechać na prawy pas oraz wydłużyć odległość dzielącą nas od pojazdu jadącego przed nami. Ważne jest także trzymanie kierownicy w obu dłoniach w pozycji „A”, o czym doświadczeni kierowcy niestety zapominają. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż woda z kół przejeżdżających samochodów może ochlapać szyby i spowodować na chwilę całkowitą utratę widoczności, co jest bardzo niebezpieczne. Podczas takich sytuacji nie wolno wykonywać nagłych ruchów kierownicą.

            Z kolei, gdy zachmurzenie zmieni się w silnie świecące słońce również należy zwolnić i zjechać na wolniejszy pas, aby móc przyzwyczaić wzrok do zmiany natężenia światła. Należy też pamiętać, aby bardzo ostrożnie przejeżdżać przez kałuże.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Autoholowanie Corrado.

https://www.pomoc-drogowa-szczecin.com.pl/

tel.609-240-240

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *