Wiemy, że niewiele rzeczy potrafi irytować w trakcie pracy czy grania tak, jak zacinający się komputer. Zawieszanie się, długie ładowanie programów i stron, rosnąca frustracja… znasz to? Chcemy Ci więc pokazać proste sposoby na to, by Twój komputer przyspieszył – i to takie, na które nie trzeba dużo wydawać!
Zorganizuj swoje dane i zadbaj o regularne czyszczenie
Po pierwsze, regularnie usuwaj zbędne pliki i programy. Choć brzmi to banalnie, bardzo często zapominamy o regularnym odgruzowywaniu zasobów, a to naprawdę potrafi wpłynąć na działanie komputera.
Czyść więc dysk za pomocą wbudowanych narzędzi (np. Oczyszczanie dysku w systemie Windows) albo ręcznie usuń pliki i programy, których nie używasz. Niepotrzebnie zajmują miejsce albo, co gorsza, ciągle działają gdzieś w tle, niepostrzeżenie pożerając moc Twojego komputera.
Pamiętaj też o dobrej organizacji przestrzeni na dysku. Aby skutecznie działał, powinien mieć około 15-20% wolnego miejsca. Największe pliki trzymaj albo w chmurze, albo dokup dysk zewnętrzny – to znacznie ułatwi organizację swoich treści.
Jeżeli posiadasz dysk talerzowy (HDD), pamiętaj o jego regularnej defragmentacji i że nie powinno się tego robić w przypadku dysków SSD!
Do tego, rzecz jasna, najświeższe aktualizacje. Zaktualizowany system i sterowniki wprowadzają powiew świeżości w działanie Twojego komputera, nie zapominaj więc i nie odkładaj procesu na później w nieskończoność. Regularność szybko Ci się odwdzięczy!
Optymalizacja pamięci i systemu
Musisz racjonalnie zarządzać wyżej wspomnianymi procesami odbywającymi się w tle. Dla Windowsa funkcja Menadżer zadań, dla Maca – Monitor aktywności, to proste narzędzia, w których na bieżąco możesz podglądać, co zajmuje obecnie Twój komputer.
Sprawdź, co obciąża system, a czego nie używasz, a także zadbaj o to, by wyłączyć autouruchamianie programów przy starcie systemu. Często bowiem w tle odświeża Ci się, na przykład, odtwarzacz video, którego nie używasz całymi tygodniami. To wszystko spowalnia pracę komputera i wywołuje frustrację.
Jednym z bardzo ważnych aspektów jest też czyszczenie i zarządzanie pamięcią RAM. Za pomocą systemowych narzędzi możesz monitorować, które aplikacje i programy zajmują najwięcej pamięci, ale jest prostsze rozwiązanie.
Tu akurat polecamy zakup dodatkowego RAM-u (https://www.morele.net/kategoria/pamieci-ram-38/), bo tak naprawdę jest to często najtańszy sposób na przyspieszenie działania Twojego sprzętu.
Na koniec – optymalizacja. Przeglądarka i multum zakładek czy rozszerzeń może równie mocno spowolnić komputer, co wymagające programy. Spróbuj więc przejść na lżejszą wersję przeglądarki albo przynajmniej wyczyścić jej zasoby tak, by nie pochłaniała za dużo pamięci.
W optymalizacji pomogą również przeróżne dedykowane programy, takie jak CCleaner, który sam wytypuje procesy wymagające poprawy i wskaże Ci, czego warto się pozbyć, by komputer zaczął pracować dużo lepiej. Trzymamy kciuki za udane porządki!