Używane samochody osobowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kupno używanego samochodu nigdy nie jest proste i zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Są na szczęście kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed transakcją, aby zminimalizować ryzyko nabycia auta kradzionego, powypadkowego czy z wadami ukrytymi.

Komisy i giełdy samochodowe pękają w szwach, zaś w internecie jest pełno ogłoszeń. Mimo to, a może właśnie dlatego kupno używanego samochodu jest bardzo trudne. Zawsze istnieje ryzyko, że wejdziemy w posiadanie auta kradzionego, powypadkowego, z wadami ukrytymi, popowodziowego, skrajnie wyeksploatowanego… Wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka spraw, by ułatwić sobie życie i dokonać bezpiecznej transakcji.

Ogłoszenie

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przed zakupem używanego auta, jest ogłoszenie. Trzeba je przeczytać bardzo uważnie, a jeśli uznamy, iż jest godne zainteresowania, skontaktować się ze sprzedającym, najlepiej telefonicznie bądź, jeżeli mamy taką możliwość, osobiście. Należy bezwzględnie określić, na ile szczerze odpowiada on na nasze pytania dotyczące samochodu, jego historii i stanu, a także zweryfikować, czy dysponuje pełną dokumentacją. Jeśli cokolwiek wyda nam się podejrzane, lepiej odpuścić.

Sprawdzone oferty znaleźć można tutaj: https://allegrolokalnie.pl/oferty/samochody/osobowe-4029.

Historia pojazdu

Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić historię danego egzemplarza, w czym pomoże numer ViN; ważne jest zweryfikowanie, czy ten na nadwoziu zgadza się z tym w dokumentach. Dzięki temu określić można realny wiek i przebieg samochodu, akcje serwisowe, jakie przeszedł, historię wypadkową, czy nie był kradziony, itd.

Stan techniczny

Absolutnie nie wolno kupować używanego auta w ciemno! Niezbędne jest dokładne sprawdzenie jego stanu, zarówno wizualnego (lakier, elementy nadwozia i wnętrza), jak i technicznego. Należy nie tylko uważnie osobiście obejrzeć samochód, ale też poddać go badaniu w serwisie i/lub na stacji diagnostycznej, jak również przejechać się nim. Kupując auto używane, pamiętać trzeba, iż zawsze znajdą się jakieś drobne wady, niemniej należy bezwzględnie unikać pojazdów noszących ślady nadmiernego wyeksploatowania czy poważnych kolizji. Rzecz jasna, lepiej opuścić sobie zakup poważnie skorodowanego samochodu, jak również takiego, w którym ujawnione zostały nieumiejętnie przeprowadzone naprawy. Bardzo ważne jest sprawdzenie elektroniki i jej prawidłowego działania.

Ogólnie rzecz biorąc, kupując używany samochód, nigdy nie wolno postępować pochodnie. Trzeba dokładnie sprawdzić każdy element pojazdu i jego historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *