Przez wiele dni w ciągu roku obowiązuje w Polsce zakaz ruchu ciężarówek. Generalne zakazy jazdy ciężarówek są powszechne w całej Europie. Powodów, dla których ustala się dni zakazu ruchu ciężarówek jest kilka. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, dlaczego pojawia się zakaz ciężarowych samochodów na drogach, w jakie dni obowiązuje i kogo dotyczy.
Zakazy jazdy ciężarówek – jaki mają sens?
Być może zastanawiasz się, dlaczego w pewne dni, o określonych godzinach, wprowadza się zakaz ciężarówek na drogach. Ponadto pojawiają się zakazy drogowe dla pojazdów ciężarowych w konkretnych regionach czy na określonych ulicach.
Jakie są powodu ustalania tego typu przepisów? Do najważniejszych należą:
- ograniczenie ruchu,
- zwiększenie bezpieczeństwa na drodze,
- ograniczenie zanieczyszczenia powietrza,
- zachowanie dobrego stanu nawierzchni.
Niewątpliwie głównym powodem, dla którego wprowadza się zakaz jazdy samochodów ciężarowych, jest ograniczenie ruchu w celu ograniczenia korków ulicznych. Nie bez powodu zakazy jazdy ciężarówek obowiązują w dni ustawowo wolne od pracy. Ponadto zakazy dla ciężarówek pojawiają się w wiele dni wakacyjnych. Wszystko ze względu na wzmożony ruch uliczny w tych dniach.
Jednak to nie wszystko. Otóż obowiązujący ciężarówki zakaz poruszania się w Polsce w określone dni i w określonych strefach przez cały rok ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Nie chodzi tutaj już tylko o mniejsze korki, ale także o to, by dochodziło do mniejszej liczby wypadków. Ograniczenie ruchu ciężarowego może w tym pomóc w przypadku dni o dużym natężeniu ruchu. Przydatny jest też zakaz ciężarówek w miejscach, gdzie i tak dochodzi do relatywnie dużej liczby wypadków.
Samochody ciężarowe spalają więcej paliwa niż pojazdy osobowe. W konsekwencji w większym stopniu zanieczyszczają powietrze. Właśnie z tego względu w wielu miastach obowiązują zakazy drogowe, przez które ciężarówki nie mogą wjeżdżać do centralnych części miasta. Dobrym przykładem jest dotyczacy ciężarówek zakaz jazdy Warszawa, który ma na celu przekierowanie ruchu ciężarowego na obwodnice i obrzeża miasta.
Kogo dotyczy zakaz ruchu ciężarówek?
Warto wyjaśnić, jakich konkretnie samochodów dotyczy zakaz poruszania się w Polsce w określone dni. Zarówno jeśli chodzi o zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, jak i zakaz jazdy Niemcy, zakaz jazdy Czechy czy w w większości innych państw europejskich – objęte są nim głównie pojazdy o wadze przekraczającej 12 ton. Należy przy tym zaznaczyć, że każde państwo w Europie samodzielnie tworzy przepisy dotyczy zakazów dla ciężarówek.
Zdarza się, że zakazy drogowe dotyczą również mniejszych pojazdów ciężarowych. Zwłaszcza w przypadku zakazów regionalnych. Zakaz ciężarowych pojazdów o wadze niższej niż 12 ton, czyli pojazdów o wadze pomiędzy 3.5 a 12 ton, może się pojawić na przykład w Warszawie czy też w centrum innego miasta.
Kiedy obowiązuje zakaz ciężarówek?
Lista dni w ciągu roku, w które obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek, jest dosyć długa. Samochody te nie powinny wyjeżdżać na drogę w następujące dni:
- wszystkie dni ustawowo wolne od pracy (wyjątek stanowi święto Trzech Króli),
- w dni poprzedzające dni wolne od pracy w godzinach 18-22 (wyjątek stanowią Boże Narodzenie, Nowy Rok),
- w niedziele wakacyjne w godzinach 8-22,
- w soboty wakacyjne w godzinach 8-14,
- w piątki wakacyjne w godzinach 18-22.
Zakazy TIR Europa – pamiętaj o przepisach zagranicznych
Bardzo często ciężarówki transportują towary na trasach międzynarodowych. Warto zatem sprawdzać, jakie obowiązują zakazy dla TIR Europa. Jak już wspomnieliśmy, jeśli chodzi o zakazy jazdy Europa, w każdym kraju panują nieco inne przepisy. Niemniej w większości państw przepisy są wyrozumiałe dla kierowców przyjeżdżających z zagranicy. Tak jest też w Polsce. Jeśli ciężarówka wjeżdża do Polski, aby zakończyć tutaj transport lub też dostarczyć towar, zostaje wyłączona z obowiązku przestrzegania zakazu ruchu ciężarówek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wyjątków w zakresie ciężarówek objętych zakazem jest więcej. Dotyczy on między innymi pojazdów transportujących leki czy szybko psującą się żywność.