Sczytywanie karty kierowcy i jak zczytać tachograf

karta kierowcy

Sczytywanie karty kierowcy, jak i zczytanie tachografu to obowiązki przedsiębiorstw logistycznych i kierowców. Warto przybliżyć, czym są karta kierowcy i tachograf, a także co trzeba wiedzieć o sczytywaniu danych. Dlaczego urządzenie do odczytywania kart kierowcy i tachografu jest tak potrzebne?

Czytnik kart kierowcy, czyli czego?

Z dalszej części tekstu dowiesz się między innymi tego, do czego służy czytnik kart kierowcy. Tymczasem wyjaśnijmy, czym w ogóle jest karta kierowcy. Mowa o dokumencie, który musi posiadać każdy kierowca prowadzący samochód ciężarowy, czyli przekraczający wagę 3,5 tony. Ponadto sczytywanie karty kierowcy przeprowadzają również firmy prowadzące przewóz osób. Otóż obowiązek posiadania karty spoczywa na każdym kierowcy, który prowadzi pojazd zarejestrowany do przewozu więcej niż 9 osób.

Na karcie kierowcy zapisywane są takie dane, jak:

  • informacje o kierowcy,
  • informacje o przejazdach kierowcy,
  • informacje o karcie.

Zczytanie tachografu – co to za urządzenie?

Zanim wyjaśnimy, jak zczytać tachograf, wytłumaczymy, czym jest ten sprzęt. Mowa o urządzeniu montowanym w każdym pojeździe ciężarowym. Jest to sprzęt monitorujący samochód i kierowcę. Zbiera informacje o przejazdach, w tym ich długości, zużyciu paliwa, przerwach w przejazdach itd. Niewątpliwie zczytanie tachografu dostarcza wielu informacji firmie przewozowej, która dzięki tym danym ma pod kontrolą całą flotę pojazdów. Jednak podobnie jak sczytywanie karty kierowcy, sczytywanie tachografu jest istotne również z powodów prawnych. Otóż chodzi o dopilnowanie, aby samochód był prowadzony w sposób prawidłowy, a kierowca wykonywał regularne przerwy. Sprawdź ile pali tir na Polskich drogach oraz Europejskich autostradach?

Sczytywanie karty kierowcy

Kiedy i jak zczytać tachograf i kartę kierowcy?

Karta kierowcy jest w stanie rejestrować dane przez 28 dni. Zatem po tym czasie należy usunąć je z urządzenia. Aby nie przepadły, dokonuje się sczytania danych. Służy do tego czytnik kart kierowcy. Mowa o specjalistycznym urządzeniu, do którego wkłada się kartę, po czym dochodzi do szybkiego i sprawnego odczytania i zgrania danych. Natomiast zczytanie tachografu ma miejsce po podłączeniu profesjonalnego czytnika. W przypadku tachografu istnieje obowiązek pobierania danych co najmniej raz na 90 dni.

1 komentarz do “Sczytywanie karty kierowcy i jak zczytać tachograf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *