Ile pali tir?

spalanie paliwa tir trasa

Ile pali tir i od czego zależy ilość zużywanego paliwa?

Dla firm logistycznych odpowiedź na pytanie, ile pali tir, jest niezwykle istotna. To od niej zależy, ile przedsiębiorstwo zarobi na transporcie towarów. Często pojawiają się też bardziej precyzyjne pytania, typu: ile pali tir 40 ton, czy też ile pali tir z ładunkiem, a ile bez naczepy czy też z pustą naczepą. Poniżej spróbujemy rozjaśnić nieco wymienione kwestie. Spalanie tir 24 tony, ile pali tir na postoju i wiele innych kwestii zostanie omówionych w poniższym tekście. Możesz również dowiedzieć się jakie są zakazy dla tirów w Polsce oraz w Europie.

Ile pali tir, czyli przeciętne spalanie

Warto zacząć od wyjaśnienia, że odpowiedź na pytanie, ile pali tir na 100 km czy też ile pali tir na postoju są zależne od wielu czynników. W dalszej części tekstu wskazujemy, co decyduje o poziomie spalania. Niemniej możliwe jest podanie przeciętnego spalania dla samochodów ciężarowych. Standardowy tir, czyli pojazd, którego waga przekracza 12 ton, spala na trasie przeciętnie 35-40 litrów na 100 km. Jednak jak już wspomnieliśmy, odpowiedzi na pytanie, ile pali tir z ładunkiem, ile pali tir bez naczepy, czy też ile spala tir, poruszając się w mieście, są bardzo różne.

Ile pali tir

Najważniejsze czynniki spalania paliwa przez tir, które decydują o tym jaki trzeba będzie ponieść koszt za paliwo:

  • rodzaj silnika,
  • rodzaj pozostałego osprzętu,
  • waga pojazdu,
  • waga ładunku,
  • obecność naczepy lub jej brak,
  • trasa – w mieście spalanie jest większe niż na trasie,
  • styl jazdy.

Każdy z powyższych czynników ma istotny wpływ na to, ile pali tir na 100 km. Im pojemniejszy i mniej ekonomiczny silnik, tym wyższe spalanie. Jednak na poziom spalania wpływ ma również rodzaj i jakość osprzętu silnika oraz innych elementów wyposażenia pojazdu, w tym nawet opon. 

Oczywiście kluczowa jest również waga pojazdu. Spalanie tir 24 tony zawsze będzie większe niż pojazdu ciężarowego nieznacznie przekraczającego 12 ton. Jeśli zastanawiasz się, ile pali tir 40 ton, wiedz że wynik może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższy. Ponadto, jeśli chodzi o to, ile pali tir bez naczepy, może to być nawet o 10 l na 100 km mniej niż z naczepą i ładunkiem. Zarówno obecność naczepy, jak i ładunku oraz jego wagi mają duży wpływ na poziom spalania. 

Rzecz jasna w mieście, gdzie trzeba często się zatrzymywać i ruszać, a prędkość przeważnie jest niska, spalanie jest zdecydowanie większa, niż na trasie, gdzie można utrzymywać jednostajną, optymalną prędkość. Poza tym na to, ile pali tir, wpływ ma również technika jazdy. Utrzymywanie stałej prędkości, brak nagłych przyspieszeń, czy też unikanie pozostawiania zapalanego silnika na dłuższym postoju – to tylko niektóre z czynników, wpływających na poziom spalania.

Ile pali tir na 100 km, a ile pali tir na postoju

Jak się okazuje, tir spala paliwo również na postoju, o ile ma zapalony silnik. Dotyczy to zresztą wszystkich pojazdów mechanicznych. W przypadku tira, z dużym, pojemnym silnikiem, spalanie jest większe niż w samochodzie osobowym. Zatem ile pali tir na postoju? Okazuje się, że przeciętnie jest to ok. 3 litrów na godzinę. Niemniej czasami ta wartość jest mniejsza, a inny razem większa. Największe znaczenie ma rodzaj ciężarówki, a przede wszystkim silnika.

1 komentarz do “Ile pali tir?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *