W większości przypadków minimalna cena usługi pomocy drogowej na terenie miasta jest od 170 złotych. Poza miastem koszt lawety za 1 km wynosi od 2,00 zł. plus załadunek i rozładunek około 120 złotych. W przypadku dalszych tras łącznie z dojazdem i powrotem np. 400 kilometrów, bez dodatkowych kosztów za wjazd i zjazd z autolawety. Cena pomocy drogowej za 1 km zależy od jakości trasy (np. czy trasa po drodze ekspresowej, autostradzie większość kilometrów), stanu drogi, natężenia ruchu, pory dnia, roku ewentualnie, warunków atmosferycznych oraz wagi pojazdu. W przypadku potrzeby podkładania rolek przy uszkodzonym zawieszeniu koła od 40 złotych za każdą rolkę. Generalnie, z reguły im cięższy tym drożej, im dalej tym taniej za kilometr.
Transport międzynarodowy jest dzisiaj prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Czy to transport aut z Niemiec czy przewóz dowolnych innych ładunków, dzięki otwartości granic jest on mniej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej jednak wymaga on specjalnego przygotowania. Przede wszystkim musi być dostosowany do ładunku. Zupełnie inaczej przebiega transport pojazdów niż przewóz pożywienia czy też zwierząt. Natomiast ciężarówki do drewna muszą spełniać inne warunki niż na przykład samochody do bydła.
Niewątpliwie podstawową kwestią w zakresie przygotowania transportu, jest dostosowanie środka transportu. Należy uwzględnić takie kwestie, jak:
Jeśli chodzi o wytrzymałość na obciążenie, transport samochodów czy materiałów budowlanych mają tutaj największe wymagania. Pojedynczy samochód waży kilka ton, bloki betonowe czy materiały drewniane również są niezwykle ciężkie. Tym samym także ciężarówki do drewna muszą być pojazdami, które nie ulegną uszkodzeniu wskutek załadunku ciężkiego towaru. Czym są przyczepy do bel i jak transportować na przyczepach drewno?
W przypadku towarów, które nominalnie są niewielkie, ładowność ma drugorzędne znaczenie. Wpływa w zasadzie tylko na opłacalność przewozu. Rzecz w tym, iż mniejsza ciężarówka przewiezie po prostu nieco mniej paczek czy palet. Jednak jeśli chodzi o zwierzęta czy samochody, pojedynczy ładunek również zajmuje dużo miejsca. Tym samym samochód do przewozu zwierząt musi mieć dużą ładowność. Podobnie transport pojazdów wymaga przygotowania szerokiego i długiego środka transportu. Przewóz aut znacząco się różni od przewozu zwierząt. do transportu uszkodzonych samochodów używa się lawety do tego przeznaczonej i z odpowiednimi uprawnieniami. Natomiast jeśli chodzi o samochód do drewna, wszystko zależy od tego, w jakiej formie będzie transportowany ten materiał. Czy będą to długie i grube bele, czy może wióry drewniane.
Jeśli chodzi o warunki, chodzi oczywiście o bezpieczeństwo ładunków. Niewątpliwie ciężarówki do drewna powinny zapewniać niski poziom wilgotności. Natomiast bus do przewozu zwierząt musi również gwarantować odpowiednią temperaturę i dopływ powietrza w trosce o zdrowie i komfort bydła lub innego rodzaju zwierząt.